Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lipický kůň

24. 9. 2007

Původ&historie:

Ačkoli je bílí lipický kůň nerozlučně spojen se slavnou španělskou vysokou školou ve Vídni, chová se po celém území někdejší Rakousko-Uherské říše. Koně pro školu se vychovávají v rakouském hřebčíně Piber u Štýrského Hradce, ale státní hřebčíny v Maďarsku, Rumunsku a Československu se také specializují na chov lipicána. U nás se chová na Slovensku, zejména v podhůří a slouží jako kůň jezdecký, kočárový i pracovní.

Plemeno dostalo jméno podle Lipice (nedaleko Terstu) v Jugoslávii, odkud pochází a kde se stále chová jako národní kůň Jugoslávie. Hřebčín i chov vznikly roku 1580, základem byli děvět španělských hřebců a 24 klisen dovezených dovezených z Iberského poloostrova na rozkaz arcivévody Karla II. Jeho cílem bylo získat pro vévodské stáje v Štýrském Hradci a pro dvorní stáje ve Vídni dostatečně velké koně. Španělská škola (jmenuje se tak proto, že zde z počátku jezdili španělští koně) byla založena roku 1572 v dřevěné jízdárně poblíž císařského paláce, proto, aby se zde šlechtici učili klasickému umění jízdy. Současná škola je v Zimní jízdárně postavené na rozkaz Karla VI. a dokončené r. 1735.

Stavba těla

Hlava: Hlava je pěkně utvářená a je na ní někdy patrný arabský vliv. Klabonos nebo poloklabonos je však dědictvím po španělských předcích.

Trup: Trup je kompaktní, hluboký a svalnatý, s dostatečnou hlubokou hrudí.

Nohy: Pro lipicány jsou charakteristické krátké, silné nohy s plochými klouby, dobrými kostmi a pevným kopytem. Je to památka na kamenitý vápencový kraj kolem Lipice.

Záď: Ač nemá stavbu rychlého koně, je lipicán ideálně přizpůsoben požadavkům vysoké školy, právě pro silnou záď. Jemný, hedvábný ocas je vysoko nasazený.

Zbarvení: Povolena je pouze barva bílá, hříbata se rodí černá nebo hnědá. Příležitostné jiné zbarvení svědčí o vlivu cizí krve. Občas se vyskytují hnědáci, o nichž se tvrdí, že byli dříve také užívání ve španělské škole.

Plece: Kohoutek je často málo výrazný a tomu odpovídá i utváření plece s ktrátkou strmou lopatkou, což je vhodnější pro zápřeh než na jízdu. Z toho vyplývají i typické chody s vysokou akcí.

Celková stavba: Lipicán, zejména piberský typ, připomíná spíše všestraně malého užitečného koně, koba. Větší vliv plnokrevníka se projevuje u maďarského typu, který je rychlejší a pohyblivější.

Délka života

Lipický kůň dospívá pozdě, ale je pozoruhodně dlouhověký. Mnozí hřebci ze španělské školy pracovali dobře ještě ve věku dvaceti let..

Povaha

Živost a zdatnost lipicána spolu s jeho klidnou povahou ho předurčuje pro vysokou školu. Španělská škola a piberské stádo vděčí za přežití americkým jednotkám, které je na konci druhé světové války zachránili před postupující ruskou armádou. Za války byli v Houstouni.

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

odpověď renca

(Jana(admin), 3. 11. 2008 15:40)

Nemůžu ti napsat na mail když ho tu nikde nemáš napsaný.
Já to taky nevím jistě ale pony a chladnokrevník můžeš rovnou vyloučit.Já bych se přikláněla k tomu teplokrevníkovi a le to fak t moc nevím,...

otazka

(renca, 3. 11. 2008 14:06)

ahoj nevi nekdo nahodou co je lipicky kun jestli plnokrevnik polokrevnik teplokrevnik chladnokrevnik neboponik nebo este neco jinyho prosim odepiste mi na muj e-mail a co nejdrive dekuji vam vsem predem

odpověď Wendy

(Jana(admin), 15. 10. 2008 18:58)

Dík;)Jsem ráda že se to líbí.Klidně mi můžete psát návrhy n aplemena ,která bych měla udělat.Ráda to pro vás udělám=D

hezky

(Wendy, 15. 10. 2008 15:25)

Fakt moc hezke o lipicanech jsou to moji nej koně