Jdi na obsah Jdi na menu
 


Něco o westernu

9. 12. 2007

                        Westernové ježdění

Westernové ježdění je rozšířené především v těch zemích,kde se koně používají při práci s dobytkem,jako je Amerika,Argentina,Austrálie,Nový Zéland a části Afriky.Jeho obliba však vzrůstá i v jiných zemích,kde jezdci zažívají zkušenost z jízdy lehkého,vyváženého,poslušného koně spolu s novými dovednostmi,které jsou typické pro tento druh ježdění.

  • Co to je westernové ježdění?

Domovem westernového ježdění je Amerika,kde se tento druh ježdění vyvinul z potřeb prvních osídlenců tohoto kontinentu.Na koních záviselo jejich přežití-doprava,lov potravy a později i zvládání velkých stád dobytka.Tito lidé museli sedět v sedle pohodlně,neboť v něm trávili  dlouhé hodiny.Také potřebovali koně,kteří byli rychlí i poslušní,a přesto klidní a lehce ovladatelní.Dovednosti,které se kůň a jeho jezdec museli naučit,aby si vydělali na živobytí,tvoří základ soutěží ve westernovém ježdění současnosti.

Ve westernovém ježdění máte delší třmenové řemeny než je tomu u klasického ježdění.Otěže držíte v jedné ruce,druhou pracujete s lasem,střílíte atd. a koně ovládáte spíše sedem a vahou naž rukama a nohama.

Westernový kůň nemá vyklenutý krk a podsaditou záď.Pohybuje se uvolněným,ale lehkým a vyváženým způsobem,kdy jezdec drží otěže většinou volně.Váha otěží se používá spíše jako pomůcka než  ke kontaktu s hubou.

Westernové soutěže prověřují vše od toho,jak se kůňcítí při jízdě,jeho schpnost provádět cviky s otěžemi a schopnost oddělovat a ovládat dobytek,až po schopnost prokličkovat řadou sudů.Můžete vyhrát evropské a světové mistroství stejně jako řadu regionálních a národních soutěží.

Mnoho westernových jezdců chápe tento druh jízdy jako fenomén.Kormě ježdění se učí i další dovednosti ,,Divokého západu" , jako je práce s lasem a bičem,házení nožem a sekerou,rychlé tasení a kroužení pistolí atd. Je zvláštní,co může takové westrnové sedlo udělat s představivostí i toho nejzkušenějšího jezdce.

Westernové sedlo:

Obrazek

Zdroj:http://ulmik.blog.cz/0709/westernove-sedlo-foto

Obrazek

Zdroj:http://koninici.blog.cz/0612/western-foto

Obrazek

Zdroj:http://koninici.blog.cz/0612/western-foto

Barely:

Obrazek

Zdroj:http://ponici1.blog.cz/0711/foto-western

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

odpověď Pensse

(Jana(admin), 19. 5. 2008 16:25)

JJ,díky;)Byla bych mor ráda jestli máš nějaké zajímavosti z westernu nebo nějaký hezký článek,tak kdybys mi ho poslala=D

Western

(Pensse, 18. 5. 2008 20:04)

Heskej blocek a nejvic se mi tu libi prave tato cast o westernovym jezdeni...western miluji...jezdim ho uz 11 let no a proste je to parada :-) kdyz pridas vic fotek bude to jeste lepsi hoj Kata

odpověď Aneta

(Jana(admin), 9. 1. 2008 14:13)

JJ přidám ale teď nemám moc čas.Ale snad to stihnu;)

PŘIDAT

(ANETA, 9. 1. 2008 13:58)

PŘIDEJ VÍC FOTEK.